1 ستاره2 ستاره ها3 ستاره ها4 ستاره ها5 ستاره ها (17 امتیازبندی, 4 رای)
Loading...

راهنمای جستجوی کلمات کلیدی در سال ۲۰۱۶

موتورهای جستجو، اهمیت  کلمات کلیدی به منظور رتبه بندی را چندین سال است که به حداقل رسانده اند و اثر آن بر سئو سایت کم شده است.

این واقعیت به این دلیل است که دیگر برای اینکه بتوان جز پنج نتیجه برتر صفحات نتایج موتورهای جستجو بود ، لازم نیست که کلمات کلیدی در تگ عنوان و یا در تگ هدینگ (H1، H2، H3) حضور داشته باشند. حتی استفاده از عبارت های کلیدی دقیق در متن یک صفحه وب هم دیگر الزامی نیست.

drt

آیا دیگر می توان جستجوی کلمات کلیدی و تمرکز و تلاش بیشتر برای ایجاد محتوا را رها کرد؟ با کمال تعجب، پاسخ منفی است.

جستجوی کلمات کلیدی هنوز هم مهم است، اما نه به شیوه ای که در گذشته انجام می شد. به عنوان مثال، معانی مختلف یک عبارت و محبوبیت هر یک از معانی مهم و حیاتی است. استفاده ماهرانه از کلمات هم همچنان مهم است، و این راهنما به شما نشان می دهد چگونه کلمات کلیدی را به شیوه ای جستجو کنید که برای نحوۀ کارکرد موتورهای جستجو مناسب باشد.

هدف از این راهنما این است که نشان دهد جستجوی کلمات کلیدی هنوز هم تا چه اندازه مفید است، تصورات غلط متعددی که وجود دارد را از بین ببرد، و به شما نشان دهد که چگونه درک علمی از چگونگی استفاده از کلمات کلیدی در موتورهای جستجو امروزه می تواند به شما کمک کند برای ترافیک بالا کلمات کلیدی رتبه بگیرید.

اصولی که در این راهنما بیان شده اند را می توان در مورد محتوای تلفن همراه نیز اعمال کرد و اهمیتی ندارد که محتوای متنی چگونه به مصرف کننده تحویل داده می شود.

۹۴۴مثال هایی از نمونه اهداف کلمات کلیدی تجارت الکترونیک :

  1.   فروش
  2.   حمایت بخش های مختلف فروش
  3.   تبلیغات کلیکی و تبلیغات
  4.   اطلاع رسانی در مورد سایت، خدمات و محصولاتتان

مورد آخر، یعنی اطلاع رسانی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چراکه علاوه بر فروش مستقیم، در رتبه گرفتن برای کلمات کلیدی اصلی نیز به شما کمک می کند. بعدا بیشتر به این استراتژی می پردازیم. به خواندن ادامه دهید!

وقتی اهداف کلمات کلیدیتان مشخص شدند، به منظور رسیدن به این اهداف، می توانید کلمات کلیدی خود را دسته بندی و طبقه بندی کرده تا یک استراتژی محتوا و بازاریابی ایجاد کنید.

دو گروه اول به طور مستقیم به فروش مربوط اند؛ مشکلات کسب و کار را به صورت مستقیم حل می کنند. دو دسته بعدی مربوط به مصرف کننده اند، چرا که عموما مشکلات مصرف کنندگان را بر طرف می کنند.

مجبوبیت کلمات کلیدی

مهم است که هدف کاربر (user intent) را از طریق عبارتی که جستجوی می کند بفهمید. چرا که می تواند استراتژی ایجاد محتوای را هدایت کند. در مورد اهداف مبهم کاربران، زمانی که یک عبارت کلیدی دارای معانی متعددی است، باید تمامی هدف های مختلف کاربران را فهرست کنید. اگر شما در گوگل جستجو کنید می توانید اهداف مختلف کاربران را تشخیص دهید. محبوب ترین کلمه ای که بیشترین اختلاف را داراست به احتمال زیاد بالاترین رتبه را خواهد گرفت.

یک نکته مهم : بیشتر سایت هایی که رتبه بالایی دارند، به دلیل لینک های بسیاری که به صفحاتشان داده شده است رتبه بالا نگرفته اند. رتبه بالای آنها به دلیل داشتن همه کلمات کلیدی هم نیست. این سایت ها جز ده رتبه بالا می شوند چون صفحات وبشان هدف کاربران برای عبارت کلمه کلیدی مورد نظر را برآورده می کند. اگر برای یک کوئری جستجو، سه هدف کاربر وجود داشته باشد، آن هدفی که محبوب تر است رتبه بالاتری می گیرد، نه سایتی که بیشترین متن لینک دار کلمات کلیدی را داشته باشد. به این ترتیب عبارت محبوبیت کلمه کلیدی (Keyword Popularity) معنای کاملا جدید می یابد!

اگر هدف کاربرمیان کاربرانی که در حال تحقیق برای مقاصد علمی است و کاربرانی که در حال جستجو برای خرید هستند تقسیم شود، گوگل به صفحات که اطلاعاتی هستند، نسبت به صفحاتی که مربوط به تراکنش و معاملاتند، رتبه بالاتری می دهد. صرف نظر از اینکه چه تعدادی لینک برای صفحه تان جمع کرده اید، اگر هدف کاربر صفحه تان محبوب نباشد، هرگز جز پنج رتبه برتر موتور جستجو نخواهید بود.

رتبه بندی که برای عبارت کلمه کلیدی انجام می شود دیگر مثل قبل ربطی به رتبه بندی صفحات وبی که بیشترین لینک و کامل ترین محتوا را دارند ندارد. بلکه مربوط به صفحات وبی است که بیشتر از دیگر صفحات هدف کاربر را مد نظر می گیرند. کلمه برتر (The word paramount)، کلمه ای است از اهمیت فوق العاده برخوردار است، مهم تر از هر چیز دیگری. وقتی گفتم فهمیدن هدف کاربر از طریق عبارت های کلیدی مهم است، منظورم همین بود. و همان طور که در ابتدای این راهنما گفته شد، کلمات کلیدی همچنان هم مهم هستند، اما نه به شیوه ای که قبلا استفاده می شدند.

ابزار گوگل ترندز

 

۵۵۹کلمات کلیدی، پنجره ای به سوی چیزی هستند که کاربران می خواهند، یعنی هدف کاربر. Google Trends یک ابزار خوب برای شناسایی تغییراتی است که در نحوه استفاده از کلمات کلیدی ایجاد می شود. Google Trends به شما کمک می کند چگونگی ترند شدن (Trend) عبارات را و همچنین الگوهای دوره ای و الگوهای منطقه ای را تشخیص دهید. درک الگوهای دوره ای و منطقه ای به شما کمک خواهد کرد بدانید چه نوع محتوایی را بیشتر کنید و همچنین بفهمید تمرکز لینک سازی خود را بر روی چه مناطق خاص و برای چه عبارات خاصی بگذارید، چون به شما می گوید چه عباراتی در چه مناطقی محبوب تر هستند. این نکته خیلی مهم است!

مقایسه کلمات کلیدی با برندها بسیار مفید است. به عنوان مثال، ترند (Trend) کلمه کلیدی دوربین های دیجیتال  با معرفی آی فون، روند رو به پایینی داشته است. با استفاده از این داده ها می توان به نوعی ارتباط عادات مصرفی مصرف کنندگان را پیش بینی کرد.

به عنوان یک مثال دیگر می توان ترند بین عبارات ایستگاه رادیویی و برند Spotify را مقایسه کرد. روند ترند عبارت ایستگاه رادیویی رو به پایین بوده، در حالی که ترند برند Spotify روند رو به بالایی دارد. هیچ همبستگی میان این دو ترند وجود ندارد ولی تغییراتی که در چگونگی جذب موسیقی برای مردم ایجاد شده است را نشان می دهد. وقتی که متوجه شوید ترافیک در حال کاهش است ولی رتبه بندی تان بدون تغییر باقی مانده است، اغلب به این معنی است که در رفتار مصرف کننده همزمان با معرفی یک محصول یا خدمت جدید تغییری به وجود آمده است.

چطور از ابزار Google Trends استفاده کنید: عبارات کلیدی را با کلمات کلیدی که میزان جستجو واقعی آنها را می دانید مقایسه کنید – حتی اگرعبارت کلیدی آشنا، نا مرتبط باشد. به این ترتیب تجزیه و تحلیل ترند جستجوی یک عبارت کلیدی ناآشنا آسان تر خواهد شد، به این دلیل که دیگر برای انجام مقایسه، یک اساس و پایه دارید.

سه نکته مهم:

  1.   استراتژی های کلمات کلیدی، ربطی به کلمات مترادف ندارد
  2.   یک استراتژی کلمه کلیدی مناسب، بر ایجاد یک نقشه موضعی در زمینه کار شما مبتنی است، تا بتوانید سایت خود را طوری ارتقا دهید که به اعتبار، تخصص، و قابل اعتماد بودن آن بیفزایید.
  3.   هدف کاربر را شناسایی کنید، سپس برای رسیدن به آن هدف تلاش کنید.
  4.   الگوریتم ها طوری تنظیم شده اند که با پاسخ دادن به سوالات، رضایت کاربر را جلب کنند. دیگر مانند قبل با کوئری های جستجوی کلمات کلیدی یک صفحه مطابقت ندارند. البته این به این معنا نیست که باید صفحات خود را پر از پرسش و پاسخ کنید. بلکه به این معنی است که فهمیدن هدف کاربر و ساخت محتوا به طوری که اهداف کاربران را مد نظر قرار داده باشد، و به این هدف باید در عبارت کلمه کلیدی اشاره شده باشد.
  5.   تجربه کاربر را با استراتژی های کلمه کلیدی خود ادغام کنید.
  6.   صفحات وب به این دلیل رتبه بندی می گیرند که یک وب سایت به آن صفحات لینک داده اند. وب سایت ها به آن صفحات لینک می دهند، چون آن صفحات یک مشکل را حل می کنند، چون دردی را دوا می کنند. هیچ کس تا کنون به دلیل کلمه کلیدی، به یک صفحه وب لینک نداده است. افراد به یک سایت لینک می دهند چون می خواهند تجربه مثبت کاربرانشان را بیشتر کنند. با در نظر داشتن هدف کاربر، به فهرست کلمات کلیدی خود نگاهی بیاندازید، و سپس به این فکر کنید که چگونه می توانید محتوایی ایجاد کنید که یک تجربه کاربری مثبت را خلق کند.