1 ستاره2 ستاره ها3 ستاره ها4 ستاره ها5 ستاره ها (هنوز امتیازی داده نشده)
Loading...

آموزش کامل google webmaste – بخش دوم

گوگل وب مستر

۳٫۳ ترافیک

بخش ترافیک مربوط می شود به نحوۀ نمایش وب سایت شما به کاربران موتور جستجوی گوگل برای کلمات کلیدی خاص، ارائۀ اطلاعاتی در مورد کلمات کلیدی محبوب برای نوع وب سایت شما و نیز جزئیاتی در مورد تاثیر گذاری وب سایت شما و کلیک هایی که برای بازدید از وب سایتتان انجام می شود. همچنین می توانید در رابطه به رتبه بندیتان و نیز لینک های داخلی و خارجی که بر روی رتبه صفحه گوگل تاثیر می گذارد از این بخش اطلاعاتی بدست آورید.

ترافبک سایت
ترافیک سایت

۱٫۳٫ Search Queries

این ابزار اطلاعات مربوط به search queries را نشان می دهد که باعث شده اند صفحاتی از وب سایت شما برای جستجو کننده نمایش داده شود. به عبارت دیگر، کلمات کلیدی و عبارات جستجویی که کاربران گوگل برای جستجوی اطلاعات به کار می برند و باعث شده اند صفحات وب شما لیست شوند. هر صفحه ای در لیستینگ گوگل برای هر کوئری باشد می تواند لیست شود.

۱٫۱٫۳٫ Queries

این بخش اطلاعاتی در مورد جستجوهایی ارائه می کند که به موجب آنها صفحات شما برای جستجو کننده، طی مدت دورۀ زمانی مشخص شده (معمولاً ۳۰ روز است ولی شما می توانید خودتان مدت زمان را انتخاب کنید) نمایش داده شده اند. آخرین دوره زمانی، با جستجوهایی که پیش از آن بازۀ زمانی انجام شده اند مقایسه می شود.

۲٫۱٫۳٫ Query List

Query list، فهرستی از کلمات کلیدی را فراهم می کند که توسط کاربران گوگل استفاده شده اند و باعث شده اند که صفحات وب شما حداقل یک بار (بعضی اوقات هم دوبار اگر نتایج خیلی زیاد باشند) نمایش داده شوند. داده های ۲۰۰۰ کوئری (کلمات کلیدی) برتر فهرست می شوند. از این می توان دریافت که برای سایت های تبلیغاتی بر روی چه کلمات کلیدی باید تمرکز کرد.

۳٫۱٫۳٫ Impressions

Impressions اشاره دارد به تعداد دفعاتی که صفحه مورد نظر از سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده شده اند و نیز درصد تغییر روزانه در مقایسه با آخرین بازه زمانی را نشان می دهد. بازه زمانی که برای ابزار تعریف شده، ۳۰ روز است، ولی شما می توانید خودتان آن را تغییر دهید. این ابزار به شما می گوید که آیا لازم است برای اینکه ترافیک را حفظ کنید، بر روی هر صفحه به صورت جداگانه کاری انجام دهید یا خیر.

۴٫۱٫۳٫ Clicks

اطلاعات بالا در مورد نمایش و لیستینگ است. تعداد دفعاتی که لیستینگ شما باعث شده است بر روی سایت شما کلیک شود. گرچه ممکن است سئو شما به اندازه کافی خوب باشد تا بتوانید لیستینگ بگیرید. همچنین حتی اگر صفحه شما در لیستینگ شماره ۱ باشد، شاید عنوان و توضیحات متای شما آنقدر مجذوب کننده نباشند که بخواهند باعث شوند بر روی سایت شما کلیک شود.

۵٫۱٫۳٫ Click Through Rate (CTR)

نسبت نمایش (Impressions) صفحه شما در نتایج جستجو که باعث شده اند کاربر بر روی صفحه سایت شما، در بازه زمانی قبلی، کلیک کند. بنابراین اگر CTR شما از ۲۵% به ۳۰% افزایش پیدا کند، این ستون ۵+ را نشان می دهد.

۶٫۱٫۳٫ Average Position

میانگین بالاترین جایگاه در رتبه بندی، برای یک کلمه کلیدی مشخص و در یک بازه زمانی مشخص (به صورت پیش فرص ۳۰ روز) دارد، و اینکه این میانگین نیسبت به بازه زمانی قبلی چه تغییری داشته است. رنگ سبز نشان دهنده این است که خوب است. بالاترین عدد رتبه در گرفتن میانگین محاسبه می شود، بنابراین اگر برای یک کلمه کلیدی مشخص، رتبه ۱ و ۵ بگیرید و برای کلمه دیگر رتبه ۳ و ۸ را بگیرید، در این صورت میانگین شما ۲ خواهد بود “(۱+۳)/۲٫

۲٫۳٫ Links to Your Site

این ابزار تمامی وب سایت هایی که به وب سایت شما لینک شده اند (بک لینک های شما) را فهرست می کند. همچنین اطلاعاتی ارائه می کنند مبنی بر اینکه کدام URL ها بیشترین لینک ها را فراهم می کنند و اینکه کدام صفحات وب سایت شما بیشترین لینک ها را دریافت می کنند. توجه داشته باشید که دو فرم URL وب سایتتان به صورت جداگانه لیست شده اند، پس فراموش نکنید که هر دو را به ابزارهای Webmaster  اضافه کنید. توصیه می شود که دامنه ای که خودتان می خواهید را انتخاب کنید، پس از آن هر دوی آنها به عنوان یک لینک در نظر گرفته می شوند. این لینک ها و کیفیت آنها است که رتبه صفحه شما در گوگل را تعیین می کند و فاکتوری مهم در رتبه بندی موتور جستجو است.

google webmaster tools with frame_0

۳٫۳٫ Internal Links

این ابزار صفحاتی را که لینک هایی از صفحات دیگر بر روی وب سایت شما دارند را نشان می دهد. و نشان دهندۀ عقیده شما در مورد اهمیت نسبی هر یک از صفحات وب سایتتان است. با سازماندهی ساختار لینک های داخلیتان می توانید رتبه صفحه داخلی را برای صفحات خاص به حداکثر برسانید. مثلا هر صفحه ای را بین صفحات دیگر لینک داخلی ندهید، در عوض لینک های صفحه های دیگر را بر روی صفحه هایی که می خواهید شیب بالایی داشته باشند، قرار دهید. با این حال هر صفحه ای باید حداقل یک لینک داشته باشد در غیر این صورت به عنوان صفحه ” orphan” شناخته می شود. استراتژی ای که برای لینک های داخلی به کار می برید عامل مهمی در رتبه بندی صفحات وب سایت شماست.

  1. Optimization

بهینه سازی یعنی بهینه سازی موتورهای جستجو به منظور اینکه موتور های جستجو از سایت شما راحت تر بازدید کنند.

۱٫۴٫ Sitemaps

اساساً نقشه سایت یک فایل XML است که همه صفحات وب سایت شما را فهرست می کند و نحوه وارد کردن لینک های آنها را نشان می دهد. به این ترتیب گوگل راحت تر می تواند سایت شما را اسکن کند و به Googlebot کمک می کند صفحاتی که امکان دارد بررسی نکرده باشد را پیدا کند. با این حال تضمینی وجود ندارد که همه صفحات وب سایت شما دیده شوندو ایندکس بگیرند.

از نقشه بیشتر به این منظور استفاده می شود که گوگل راحت تر به ویدئو ها، فایل های اودیو یا گرافیک های وب سایت شما دسترسی داشته باشد. همچنین اگر محتوای وب سایت شما پویاست و دائما تغییر می کند و یا اگر ساختار لینک های داخلی تان کامل نیست، استفاده از نقشه ها مفید است. همچنین اگر وب سایت شما جدید است و بک لینک های زیادی ندارید، استفاده از نقشه می تواند Googlebot را به صفحات شما هدایت کند.

نقشه سایت شما همیشه باید به روز باشد، پس هر زمان که صفحه ای را اضافه یا حذف می کنید، آن را بازبینی کنید. احتیاجی به resubmit نیست؛ فقط نقشه جدید را در ریدایرکت روت خود را جایگزین نقشه قدیمی کنید. اگر وبلاگ دارید می توانید از پلاگین برای تهیه نقشه سایت استفاده کنید.

۲٫۴٫ Remove URLs

اگر می خواهید محتوایی از وب سایتتان را از ایندکس گوگل خارج کنید ولی بقیه صفحه ها ایندکس داشته باشند، می توانید از ابزار Remove URLs استفاده کنید. فقط زمانی که خیلی اضطراری است که محتوای ایندکس شده (مثل اطلاعات محرمانه ای که به اشتباه وارد کرده اید) را حذف کنید باید از این ابزار استفاده کنید. نباید برای حذف صفحاتی که نمی خواهیدشان یا قدیمی هستند و پاکشان کرده اید از این ابزار استفاده کنید. تنها کاری که با page removal باید انجام دهید تغییر دادن نقشه سایت است.

۳٫۴٫ HTML Improvements

این ابزار داده متای شما در بخش Head در HTML شما را بررسی می کند تا مشکلی وحود نداشته باشد. تگ عنوان یا توضیحات متای تکراری را گزارش می کند تا ببنید خیلی کوتاه یا خلی بلند نباشند. همچنین محتواهایی که قابلیت ایندکس شدن را ندارند نیز گزارش می کند. بهتر است که به اطلاعاتی که در این بخش از ابزار های Webmaster  ارئه می شوند توجه کنید. گوگل در الگوریتم رتبه بندی خود به داده متا امتیاز بالایی اختصاص می دهد.

۹۹۹۴٫۴٫ Content Keywords

بخش Content Keywords، کلمات کلیدی سایت شما که از نظر گوگل قابل توجه هستند را فهرست می کند. اگر کلمات کلیدی که در بالای این فهرست قرار دارند با کلمات کلیدی سایت شما که بر روی آن متمرکز هستید مطابقت ندارند، باید محتوای خود را بازبینی کنید و شاید لازم باشد کلمات کلیدی قوی را با کلماتی که Googlebot پیدا کرده است جایگزین کنید. می توانید روی کلمات کلیدی کلیک کنید تا نمونه ای از صفحاتی که آن کلمه در آن استفاده شده، نشان داده شود. ارزشش را دارد که این لیست با لیست کوئری خودتان مقایسه کنید، و کلمات کلیدی که خودتان استفاده کرده اید را با کلماتی که کاربران جستجو کرده اند با هم مقایسه کنید.

۵٫۴٫ Structured Data

Structured Data در مورد قسمت هایی از صفحات وب مثل فهرست های قیمت، ریویو ها و منو ها است. گوگل می تواند اطلاعات جزئی مثل میزان منوی قیمت، میزان متوسط ریویو و حتی نیز عکس های از غذاهای منو برای بازدید کننده ها در صفحات نتایج فراهم کند. این اطلاعات به شکل rich snippets دردسترس قرار می گیرند و می توان انها را برای انواع محتوا ها تهیه کرد از جمله: انسان ها، محصولات، موسیقی ، ریویوها، کسب و کارها و رویداد ها.

۶٫۴٫  Other Resources

سه منبع دیگر نیز در وب سایت Google Webmaster Tools وجود دارد. این سه عبارتند از:

۱٫۶٫۴٫ Rich Snippets Testing Tool

می توانید از این ابزار استفاده کنید تا ببینید آیا ساختار داده شما به اندازه ای هست که گوگل rich snippet ایجاد کند.

۵۵۵۲٫۶٫۴٫ Google Places

با استفاده از این ابزار می توانید کاری کنید در جستجو های مکانی، کسب و کار و شرکت شما در بالای لیست قرار بگیرد – یک خدمات لیستینگ رایگان.  این ابزار کسب و کار محلی شما را، بر اساس کلمات کلیدیتان، جزء ۷ موردی که بالای لیست هستند (بین top sponsored listings و نتایج معمولی) قرار می دهد. این ابزار به درد کسانی می خورد که محصولاتشان مربوط به مکان جغرافیایی به خصوصی است، مثل رستوران ها و فروشگاه های محلی. سایت شما می تواند در محدوده جغرافیایی خودتان در بالای لیست قرار بگیرد.

۳٫۶٫۴٫ Google Merchant Center

در این جا می توانید اطلاعای در مورد محصول خود آپلود کنید تا در ” Google Product search” و دیگر خدمات جستجویی که گوگل ارائه می دهد، هم نشان داده شوید. Google Merchant Center یکی از خدماتی مفیدی است که گوگل دراختیار کسانی که فروش آنلاین انجام می دهند قرار داده است.

  1. Labs

Google Labs یک سری ویژگی ها آزمایشی را ارائه می دهد که هنوز به طور عمومی منتشر نشده اند. می توانید از انها استفاده کنید ولی باید بدانید که هر زمانی ممکن است تغییر کنند یا کلا حذف شوند.

۱٫۵٫ Author Stats

آمار جستجو فقط برای صفحاتی وجود دارد که نویسنده معتبر و قابل تایید داشته باشد. برای اینکه بتوانید نویسند شوید باید ابتدا یک بروفایل Google+ درست کنید و عکسی هم که برای پروفایل می گذارید باید قابل تشخیص باشد. بعد با استفاده از یکی از دو روشی که در این صفحه مشخص شده، باید تایید کنید که نویسندۀ وب سایت یا محتوای وب هستید.

۲٫۵٫ Custom Search

این صفحه در Google Webmaster Tools، به شما امکان می دهد پنجره جستجو (search box) خودتان را در وب ساتتان یا دیگر سایت ها یا صفحات داشته باشید. می توانید ظاهر آن را شخصی سازی کنید تا منتاسب با نیاز شما باشند.

۳٫۵٫ Instant Previews

به شما امکان می دهد بتوانید هر URL ای، ازجمله زیر دامنه و صفحات داخلی وب سایت خودتان را وارد کنید و در پیش نمایش ببنید که بر روی صفحه به چه صورت است.

۴٫۵٫ Site Performance

این ابزار متوسط زمانی که طول می کشد صفحات وب سایت شما بارگذاری شوند را اندازه گیری می کند. همچنین نشان می دهد که مدت زمان بارگذاری طی چند ماه گذشته چه تغییراتی کرده است.

خلاصه

اینها اصلی ترین قسمت های گوگل وب مستر  هستند که باید از آنها اطلاع داشته باشید. هر ابزاری کاربرد خاص خود را دارد و به جای اینکه همه انها را یکدفعه و یکجا استفاده کنید، بهتر است که بدانید هر کدام را در چه موقعیتی به کار ببرید. اینکه کاربرد هر کدام را یاد بگیرید شما را به نتایج بهتری می رساند.

از انجایی که تخمین زده می شود که گوگل ۶۵% – ۷۵% از تمامی جستجو ها ، منطقی است که توصیه های این شرکت (گوگل) را مبنی بر نحوه ارتقا وب سایت خود جدی بگیرید. وقتی در کنار همه این موارد از Google Analytics هم بهره بگیرید، مجموعه ای کامل و قدرتمند از ابزار هایی دارید که هر چیزی در مورد وب سایت یا وبلاگتان نیاز است بدانید را به شما اطلاع می دهند – تنها چیزی که نمی تواند در آن به شما کمک کند این است که چطور می توانید پول دربیاورید! که البته آن هم بستگی به خودتان دارد، گرچه شماره ۱ بودن در رتبه بندی به مراتب راحت تر است!