1 ستاره2 ستاره ها3 ستاره ها4 ستاره ها5 ستاره ها (14 امتیازبندی, 3 رای)
Loading...

سئو در سال ۲۰۱۷

چک لیست فنی  سئو : ۵ نکته ضروری که در سال ۲۰۱۷ باید اجرا شوند

چه چیزی باعث می شود یک سایت از نظر فنی کامل باشد؟ در اینجا به ۷ عاملی اشاره می کنیم که به احتمال زیاد بیشترین نقش را در سئوی فنی در سال ۲۰۱۷ بازی خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۶ حدس و گمان های زیادی در مورد ارزش سئو ی فنی زده شده است؛ اعلام شده بود که برخی از آنها از اعتبار ساقط هستند؛ اما در نهایت با ارائۀ نمونه های برجسته از تاکتیک های سئوی فنی و در نتیجه افزایش ترافیک، دوباره و به صورت قطعی، اعتبار به آنها باز گردانده شد.

پس چرا در مورد این موضوع به ظاهر غیر قابل بحث، تا این حد نظرات پراکنده ای وجود دارد؟ ممکن است مشکل در تعریف سئوی فنی باشد. اگر ما سئوی فنی را این طور تعریف کنیم: “شیوه هایی که با هدف به حداکثر رساندن قابلیت استفاده از سایت، موتور جستجو، و ایندکس شدن، بر روی وب سایت و سرور ها اجرا می شود”، همه موافق خواهند بود (امیدواریم اینطور باشد) که سئوی فنی پایه و اساس لازم برای رتبه بندی بالای موتور جستجو است.

در این پست، بر روی ۵ گام اساسی برای موفقیت سئوی فنی در سال ۲۰۱۷ تمرکز می کنیم. برخی از آنها مدتی مرتبط (relevant) بوده اند، برخی دیگر نسبتا جدید هستند و مربوط به تغییرات اخیر موتور جستجو هستند.

شروع می کنیم!

۱.بررسی ایندکس

با تعدادی از صفحات وب سایتتان شروع می کنیم که توسط موتور جستجو ایندکس شده اند. برای بررسی، .دامنه سایت خود را در موتور جستجوی مورد نظرتان وارد می کنید

در حالت ایده آل، این تعداد باید تا حد زیادی با تعداد کل صفحات سایت شما تناسب داشته باشد، به جز آنهایی که خودتان نمی خواستید ایندکس بگیرند. اگر شکافی بزرگتر از چیزی که انتظار می رود وجود داشت، باید صفحاتی که برای ایندکس شدن مجاز نکرده اید بررسی کنید. که ما را به نکته بعدی می برد.

۲.مطمئن شوید که منابع مهم، قابلیت جستجو شدن را دارند.

برای بررسی قابلیت کرال شدن سایت خود، ممکن است وسوسه شوید به سادگی از طریق robots.txt آن را بررسی کنید؛ که گرچه ساده است اما دقیق نیست. robots.txt تنها یکی از راه های محدود کردن صفحات از ایندکس شدن است، بنابراین شاید بخواهید از یک کرالر سئو برای دریافت فهرستی از تمامی صفحات مسدود شده استفاده کنید، صرف نظر از اینکه آیا دستورالعمل در فایل robots.txt، متا تگ noindex یا تگ X-Robots وجود دارد یا خیر.

به یاد داشته باشید که گوگل در حال حاضر قادر به ارائه صفحاتی مانند مرورگرهای مدرن است؛ به همین دلیل در سال ۲۰۱۷ مهم است  که نه تنها صفحاتتان، بلکه همه انواع منابعتان (مانند CSS و جاوا اسکریپت) نیز قابل کرال شدن باشند. اگر فایل های CSS برای ایندکس شده بسته باشند، گوگل نمی تواند صفحات را طوری ببیند که قرار است دیده شوند (و به احتمال خیلی زیاد، نسخه بدون سبک آنها، یک فاجعه UX خواهد بود). همینطور اگر جاوا اسکریپتتان نیز قابل کرال شدن نباشد، گوگل هیچ یک از محتواهای پویای سایت شما را ایندکس نمی کند.

اگر سایت شما با استفاده از AJAX ساخته شده است و یا به شدت بر جاوا اسکریپت متکی است، باید به طور خاص دنبال کرالری باشید که می تواند جاوا اسکریپت را ارئه کند. در حال حاضر، تنها دو اسپایدرسئو این گزینه را دارند: WebSite Auditor و Screaming Frog.

۳.آنالیز لینک های داخلی

۶۶۶

لینک های داخلی کمک می کند قدرت رتبه بندی (یا رتبه صفحه) را حول صفحات موثر تر پخش کرد.

زمانی که دارید لینک های داخلی را آنالیز می کنید، موارد زیر را بررسی کنید.

 • کلیک. تا جایی که امکان دارد ساختار سایت خود را ساده کنید، به این ترتیب که صفحات مهم، بیش از سه کلیک از صفحه اصلی فاصله نداشته باشند.
 • لینک های شکسته. بازدید کننده را گیج کرده و قدرت رتبه بندی صفحات را تضعیف می کنند. بیشتر کرالر های سئو، لینکهای شکسته را نشان می دهند، اما برای پیدا کردن همه آنها، می تواند چالش برانگیز باشد. به یاد داشته باشید به غیر از عناصر HTML، تگ ها، عنوان هایی HTTP و نقشه های سایت را نیز نگاه کنید.
 • لینک های ریدایرکت. حتی اگر بازدید کننده در نهایت به صفحه درست آمده باشد، تعداد زیاد ریدایرکت ها، تاثیر منفی بر زمان بارگذاری  خواهد گذاشت. به دنبال زنجیره ای از سه ریدایرکت یا بیشتر باشید، و به محض اینکه لینک های صفحات ریدایرکت شده را کشف کردید آنها را به روز رسانی کنید.

۴.سرعت صفحات را بسنجید و آن بهبود دهید

سرعت صفحه تنها یکی از اولویت های اصلی گوگل برای سال ۲۰۱۷ نیست، بلکه سیگنال رتبه بندی است. می توانید با استفاده از خود ابزار Page Speed Insights گوگل زمان بارگذاری صفحات خود را تست کنید. وارد کردن آدرس تمام صفحات به صورت دستی برای بررسی سرعت می تواند وقت پگیر باشد، بنابراین برای این کار می توانید از WebSite Auditor استفاده کنید. ابزار PageSpeed گوگل کاملا با آن یکپارچه شده است.

۳۶۶۲

اگر صفحه شما در برخی از جنبه های آزمون قبول نمی شود، گوگل به شما جزئیات مربوطه و توصیه های برای رفع آن می دهد. حتی اگر تصاویر شما بیش از حد سنگین باشد، گوگل به شما یک لینک دانلود با نسخه فشرده آنها را می دهد. مشخص است که سرعت تا چه حد برای گوگل مهم است؟

 

 

 

 

۵.موبایل فرندلی (موبایل پسند) شوید

 • ۲۹۵۸

  چند هفته پیش، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه گوگل می خواهد “اولویت ایندکس موبایل وب سایت” را شروع کند، یعنی نسخه موبایل وب سایت را را به جای نسخه دسکتاپ آن ایندکس کند. و این یعنی نسخه موبایل صفحات شما تعیین می کنند که صفحات شما، هم در جستجو از طریق موبایل و هم در جستجو از طریق دسکتاپ، چه رتبه ای می گیرند.

  برای اینکه وب سایت خود را برای این تغییر آماده کنید می توانید اقدامات زیر را انجام دهید

  • با ابزار Mobile Friendly Test خود گوگل، موبایل پسند بودن وب سایتتان را بررسی کنید.
  • سایت موبایل خود را به صورت جامع و کامل آنالیز کنید، درست همانطور که با نسخه دسکتاپ اینکار را می کنید. به احتمال زیاد لازم باشد از عامل کاربر سفارشی و تنظیمات robots.txt استفاده کنید.
  • رتبه بندی های موبایل را پیگیری کنید. در نهایت، فراموش نکنید که رتبه بندی های موبایل خود در گوگل را پیگیر کنید، و به یاد داشته باشید که پیشرفت شما، به احتمال زیاد به زودی در رتبه بندی دسکتاپ نیز مشهود خواهد بود.

   

برگرفته از : searchengineland